آسمان خراشهای جهان

 

 

1- هتل ریتزکارلتون

تورنتو ، سال 2004 معماران : شرکای زیدلرگرینل . مالک : گروه شرکتهای بومور ، مساحت 79000 مترمربع ارتفاع : 300 متر

طرح ساختمان مذکور عبارتست از یک هتل 219 اتاقی ، 112 اتاق دفتری ، 300 آپارتمان شامل یک دو پلکس بسیار لوکس ورزشگاهی سرپوشیده در دو طبقه با چشمه آب معدنی ، بخش پذیرش هتل ، سرویس کامل ، تالار همایش و دو تالار موسیقی ، اساسا ساختمان به شکل منشوری مربع شکل است که با افزایش ارتفاع از بخشهای آن کاسته می شود .

ساختمان دارای یک ورودی سنگی چشم نواز است و سازه بیرونی آن سنگ مرمر آغاز می شود و      رفته رفته در طبقات بالاتر جای خود را به شیشه و آلومینیوم می دهد .


 

2- برج سیرز

شیکاگو ، سال 1974 ، معماران : اسکیدمور اویینگز و مریل ال ال پی . مالک سیرز روئباک ، مساحت کل : 000/410 متر مربع ف ارتفاع : 450 متر

برج سیرز که نزدیک شیکاگو لوپ است اخیرا به عنوان دومین ساختمان اداری خصوصی مرتفع در جهان شناخته شده است .

ساختمان مذکور ، مستغلات یک شرکت بزرگ است و شامل 109 طبقه اداری ، ورودی هم کف و سه طبقه زیر زمین است که مغازه ها ، چند تریا و رستوران ، یک ورزشگاه ، سرویس بهداشتی و محل مخصوص بارگیری و تخلیه بالا کامیونها را در خود جای می دهد . این قسمت به منظور برآوردن نیازهای مجموعه ساخته شده که ترکیب از طبقات وسیع اداری و طبقات کوچکتر است .

بنای مذکور از پلان کف که متشکل از 9 مربع است آغاز شده ، به مجموعه های مختلفی از فضاهای پر و خالی می رسد که پیکر یکپارچه ساختمان را از هم جدا می سازد .


 

3- برج سویانگ بی 88

پوسان ، سال 1988 . معماران : شرکای کان پدرسن فاکس ، مالک : شرکت دایوو . مساحت کل 256000 مترمربع ، ارتفاع برج 1/462 متر .

این پروژه در سواحل پوسان اجرا می شود و بخشی از یک طرح شهری را تشکیل می دهد که باعث تغییر شکل خلیج سویانگ می گردد . طرح مذور با تبدیل این بخش از سواحل کره به مناطق تفریحی و توریستی تصویری از تجدد و نوگرایی ایجاد می کند این پروژه بسیار کامل و متنوع است چون دفاتر اداری ، هتل ، هتل آپارتمان ، فروشگاه ، موزه ، مرکز هنرهای معاصر ، تالار رقص و محل اجلاس است . همنشنی این کاربردها در یک ساختمان ، پاسخی است به شکل مصنوعی و سر گیجه آور رشدی که از نظر تاجران ، سیاستمداران و فن آوران ، نمادی از رشد و توسعه اقتصاد آسیاست .


4- برج تایچونگ

تایچونگ ، سال 2000 ، معماران : شرکا کان پدرسن فاکس . مالک : شرکت تزانگ تانگ . مساحت کل : 55000 مترمربع ، ارتفاع : 176 متر

این هتل با الهام زا نماد پردازی فرهنگ چینی طراحی شده است . پلان زمین نقش یک ماهی است که به سمت شرق قرار گرفته است . ماهی ، تمثالی از خوش یمنی است . هم چنان که برج بالا می رود ، طبقات آن کاهش می یابد و سازه به سمت داخل دیوار شیشه ای خمیده می شود . از این دو نما ، سادگی شاعرانه ای پیدا می کند . محورهای خدماتی و اجتماعی در غرب پلان زمین واقع شده به مکانهایی برای استراحت و استفاده از چشم انداز پارک و غروب خورشید اختصاص یافته اند . در 21 سپتامبر سال 1999 این ساختمان که تقریبا تمام شده بود ، توانست بر زلزله ای 3/7 ریشتری فائق آید ، پدیده ای که در تایوان چندان غیر معمول نیست .


5- برج تایپه

تایپه 101 با 101 طبقه ، یکی از برج های شرکا ، C.Y.Lee بسیار بزرگ است که توسط معمار بسیاری از ساختمانهای بلند تایوان و چین ، طراحی شده است . در ساخت این برج از سبک الهام گرفته شده است . pagoda-style معبد چین از سطح زمین ، دید بینندگان به اولین قسمت بنا جلب یم شود اما بعد متوجه دومین قسمت به طرف بالا می شود ، بدین ترتیب اندازه ظاهری بنا بیشتر دیده می شود . دومین قسمت برج 101 دارای 8 بخش است ، یک عدد چینی که مفهوم پیشرفت دارد و همچنین به یک جوانه باز شده بامبو ( گیاه خوش یمن چینی ) . به این ترتیب در طراحی آن توجه به فرم ترکیبی باعث ایجاد تعادل بین طرح بین المللی با فرهنگ سنتی این منطقه شده است .

تاثیر روش های مدرن

ساختار ترکیبی بتن ، فولاد ، یک شاهکار فوق العاده مهندسی است . این بنا نه تنها باید با فوق العاده زیاد     (  700 هزار تن وزن ، سنگین ترین ساختمان های موجود در دنیا است ) خود را تحمل کند ، همچنین باید در برابر زلزه ها و طوفان ها مقاومت داشته باشد . رطوبت    گرمسیری ، ابرهای می آورد که م   فوقانی بنا را در طول زمستان نسبتا سرد   می پوشاند . برج 101 با ساخته شدن در فاصله فقط 200 متری از خص گسل با ویژگیهای پیشگامانه ای ساخته شده است . کره ای بعنوان 725000 کیلو گرم و قطر 5/5 متر ، روی طبقه 88 ام قسمتی از سیستم تنظیم است . و کره ماننده یک آونگ است که برای خنثی کردن حرکت ایجاد شده توسط بادهای قوی با زلزله با یک حرکت انعطاف پذیر تاب می خورد ، بدین ترتیب تشدید این حرکت ها را در ساختمان کاهش می یابد و پایداری فراهم می شود .

به عنوان یک جاذبه جاذبه TMD توپ آویزان سیستم توریستی در رصد خانه بالای ساختمان مراجعین شهر را جذب می کند . انتظار می رود یک میلیون Topview Taipei   توریست در سال از رصد خانه دیدن کنند و توسط سریعترین آسانسور دنیا که سطح زمین تا ارتفاع 352 متری ( 41150  فوت ) در عرض 37  ثانیه بالا می رود به آن برسند .

سریعترین آسانسور دنیا در این برج 17 متر ثانیه ( 55 فوت در ثانیه ) حرکت می کند . ساختار برج یک چارچوب جعبه فولادی است که به طرف مرکز ، 16 ستون متشکل از صفحات فولادی دارد و جهت افزایش استحکام هر کدام تا شصت و دومین طبقه با بتن پر شده است .

تکمیل طرح برج 101  باید بعنوان یک دستاورد مهم برای تایوان در نظر گرفته شود و البته شاهدی براین موضوع است که این کشور می تواند از نظر فرهنگی و اقتصادی در سطح جهانی رقابت کند .

اغلب تایوانی ها ار آنچه که برج 101 نشان می دهد احساس غرور می کنند . در تایوان ، احتمالا چنین سرمایه گذاری به شکل دیگر طراحی هیا شگرف ادامه پیدا کند .  تاريخ : شنبه هفتم اردیبهشت ۱۳۹۲ | 20:10 | نویسنده : احسان حسین پور |
  • تور مجازی
  • بک لینک